Nasveti za bolj trajnostno življenje in nakupovanje
Rinfuza in polnilni avtomat — nakup brez embalaže
Rinfuza predstavlja koncept nakupovanja, pri katerem se izognemu obremenjevanju okolja z nakupom nove embalaže. V trgovino pridemo s svojo embalažo, v katero napolnimo izdelek, ki ga želimo kupiti. Na voljo je v trgovini Interspar Citypark, kjer najdete kar 49 živil! Med drugim tudi testenine in kuskus, riž, stročnice, žita, kaše, semena, kosmiče, oreščke in suho sadje. Poleg tega, da nakupujete brez embalaže in s tem ne ustvarjate novih odpadkov, lahko količino kupljenih živil prilagodite svojim potrebam. Tako prihranite denar, obenem pa poskrbite tudi za odgovorno ravnanje s hrano.
Podoben koncept je polnjenje izdelkov na polnilnem avtomatu Odori.
Polnilni avtomat za čistila in pralne praške Odori smo najprej postavili v treh trgovinah Interspar, in sicer: Citypark in Šiška v Ljubljani ter Europark v Mariboru. Po novem pa lahko izdelke Odori napolnite tudi v trgovinah Interspar Kranj in Murska Sobota. Postopek polnjenja si lahko ogledate v spodnjem videu.
Ponovna uporaba in vračljiva embalaža
Ponovna uporaba je najbolj trajnostno ravnanje posameznika. Na ta način uporabljamo embalažo z že obstoječimi viri oziroma za njeno pouporabo uporabimo najmanj novih virov (le pranje z vodo). Zbiranje steklenih kozarcev v shrambah naših mam in pranje plastičnih vrečk je tako najbolj trajnostni življenjski pristop, ki ga lahko preprosto posvojimo tudi sami.
Vračljiva embalaža (rečemo ji tudi povratna embalaža) je tista, ki jo po uporabi lahko vrnemo in jo proizvajalec ponovno napolni. Vprašljivost trajnostnega pristopa je v tem primeru v tem, da se v procesu uporabi ogromno energetskih virov, saj je potrebno embalažo največkrat vrniti v ponovno izdelavo. Zaradi doseganja standardov embalaže, ki je primerna za hrano in zaščito potrošnika, ni možno le pranje embalaže.
Nasveti za recikliranje
Ena izmed najbolj trajnostnih usmeritev je recikliranje, ker za nastanek nove embalaže uporabljamo staro. V tem primeru je del nove embalaže narejen iz že obstoječih odpadnih materialov, zato je pomembno, da jih pravilno recikliramo.
Ponovimo kam odlagamo določeno vrsto odpadkov. Papir in karton odlagamo v zabojnike z modrim, embalažo v zabojnike z rumenim, steklo v zabojnike z zelenim in biološko razgradljive odpadke v zabojnike z rjavim pokrovom.
Razjasnimo najpogostejše napake pri ločevanju odpadkov:
Kartonska embalaža s plastičnim delom ne spada v enak zabojnik. Zato ločimo plastični del od kartona in odložimo vsakega v svoj zabojnik - karton v zabojnik za papir, plastiko pa v zabojnik za embalažo.
Papirnate brisačke in robčke odlagamo med biološke odpadke, zato jih odložite v rjav zabojnik. Ampak samo v primeru, če brisačka ni potiskana oziroma nosi oznako, da jo je možno reciklirati.
Embalažo, ne glede na to, če gre za plastiko ali steklo, je treba oprati oz. obrisati preden jo zavržete v pravilen zabojnik. Brisačka, s katero obrišete hrano z embalaže, spada v bio odpadke, če le ni potiskana.
V bio odpadke ne sodijo lasje, dlake, olja in masti - te lahko naredijo veliko škodo podtalnim vodam.