Zakaj Jasmina Avbar in Jasmina Jeršin menita, da bi vsaka podjetniška ideja morala biti trajnostna!
Z odprtjem trgovinice sta podjetniško pot izkusili že prej. Vseeno pa je vstop v projekt Štartaj Slovenija za vaju pomenil velik korak. Zakaj?
Zavedali sva se, da bova z vstopom v projekt svojo zgodbo in miselnost lahko delili z bistveno večjim krogom ljudi.
Česa sta se pri tem najbolj bali?
Kako bomo dosegli količino luf, ki jo je naročil Spar! Osnova za lufo je lufa buča, zato naju je skrbelo, kakšno bo poletje in posledično, kakšen bo pridelek. Meseci do otvoritve police so bili zelo naporni in nepredvidljivi. Povrh vsega, pa je Jasmina Ješin še izvedela, da je noseča, Jasmina Avbar se je preselila in v aprilu sva odprli še trgovinico brez embalaže v Novem mestu.
Kljub nepredvidljivim dogodkom vama je več kot očitno uspelo. Kakšne občutke sta doživljali, ko sta svoje izdelke prvič zagledali na polici Štartaj Slovenija?
Bili sva do neba veseli, da nama je uspelo. Vsekakor je bila otvoritev pomembna prelomnica v projektu. V tistem trenutku je vse skupaj postalo resnično in zavedali sva se, da naju čaka še veliko dela.
Vajin izdelek navdaja močna ideja, ki vaju spremlja tudi v vsakdanjem življenju. Kaj vaju navdihuje na misiji, da vsako slovensko gospodinjstvo naredita vsaj malo bolj trajnostno?
Najini otroci. Zavedava se, da če ne bomo nič spremenili bodo naši otroci ostali brez pitne vode, brez dostopne hrane, brez možnosti. Meniva, da smo mi, potrošniki, tisti, ki lahko stopimo skupaj in skušamo velike korporacije “prisiliti” v spremembe.
Torej lahko rečemo, da verjameta, da vsak posameznik šteje. Bi lahko delili 3 enostavne nasvete za trajnostno gospodinjstvo, ki jih lahko apliciramo takoj!
1. Kupujte manj oz. toliko, kolikor potrebujete. Ustvarite tedenski ali mesečni jedilnik in s tem zmanjšajte količino zavržene hrane.
2. Čistila zamenjajte za alkoholni kis in sodo bikarbono.
3. Zamenjajte klasično gobico za pomivanje posode z lufo.
Sliši se preprosto! Pa menita, da je v podjetništvu težko ostati zvest svoji trajnostni viziji? Kako se spopadata s tem?
Svoji viziji ostajava zvesti tako, da na vsakem koraku skušava ustvariti čim manj odpadkov. Uporabljava krožno transportno embalažo in v podjetju ne tiskamo več dokumentov, če ni nujno. Embalaža in materiali, ki jih potrebujemo za delo so pridelani na trajnosten način ali iz recikliranih materialov ter jih je možno ponovno uporabiti ali reciklirati. Vsekakor je težko, saj se potrošniki ne zavedamo, kaj vse terja postopek, ki izdelek pripelje do trgovske police. Ni pa nemogoče. Treba se je znajti!
Kaj je bil največji izziv, s katerim sta se soočili oz. se soočata še danes?
Kako vse obveznosti spraviti v 24 ur in si vzeti čas za družino, otroke ter najti še kakšno uro za spanje! Trajnost je proti času mala malica (smeh).
Kakšno vizijo imata za prihodnost znamke Dantesmile?
V prihodnosti si želiva predvsem, da skupaj naredimo čim več dobrega za naš planet. Trenutno je v pripravi že nekaj novih izdelkov, ki bodo kmalu našli mesto v liniji za dom brez odpadkov Dantesmile. V prvi vrsti se želiva še bolj povezati z lokalnim okoljem, poiskati slovenske poslovne partnerje in s tem prispevati k lokalni samooskrbi.